Nellcor SpO2 Extension Cable DB9
Part Number:Nellcor N-100, N-180, N-20, N-200, NPB-40, NPB-75
Payment terms: T/T, Western Union, Paypal
Shipping method: DHL, TNT, EMS, Fedex, UPS, by sea
Lead time: 3-7 working days
Samples are available
Description
Nellcor SpO2 Extension Cable DB9
Product description: Ext-Cable,8ft, DB9M>>DB9F, Compatible for NELLCOR sensor and 0010-S
Compatible for: Nellcor N-100, N-180, N-20, N-200, NPB-40, NPB-75;
Spo2 Technology: Nellcor Oximax module
Technical Specifications:
| Product name | Spo2 Adapter Cable |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Pray-med |
| Certifications | CE/ISO |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Cable diameter | 4mm |
| Cable color | Gray |
| Instrument Connector | DB9 Male |
| Sensor Side Connector | Female DB 9 Pin |
| Cable Length | 2.4m/ 8ft |
| Packing | Seperated package with PE bag |
| Instrument Classification | Class II |
| Properties | EKG monitor,ECG machine |
| Weight | 100g |
| Warranty | 1 year |

Hot Tags: nellcor spo2 extension cable db9, manufacturers, suppliers, factory, cheap, buy
Send Inquiry
You Might Also Like
-

Nellcor Compatible SpO2 Adapter Cable
-

M series 9 Pin Reusable Medical Patient SpO2 Extensi...
-

Mindray 6 Pin Compatible SpO2 Adapter Cable for VS800
-

Mindray BeneView T5, T8 with Oximax Compatible SpO2 ...
-

Compatible Nonin SpO2 Adapter Cable/extension Cable
-

Biolight Digital MonitorA3, A5,A6,A8.adapter Cable



