Draeger 7 Pin Extension Cable- - 3368433
Part Number:Draeger 3368433
Payment terms: T/T, Western Union, Paypal
Shipping method: DHL, TNT, EMS, Fedex, UPS, by sea
Lead time: 3-7 working days
Samples are available
Description
Draeger 7 Pin Extension Cable- - 3368433
Product description: Ext-Cable,8ft, Round 7 pin 2bits,>>DB9F,Compatible for NELLCOR sensor and 0010-S
Compatible for: Draeger Infinity Delta, Infinity Gamma, Infinity Kappa, Infinity MultiMed Pod, Infinity Vista, SC 6002XL, SC 7000, SC 8000, SC 9000XL
Spo2 Technology: Nellcor Oximax module
Technical Specifications:
| Product name | Spo2 Adapter Cable |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Pray-med |
| Certifications | CE/ISO |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Cable diameter | 4mm |
| Cable color | Gray |
| Instrument Connector | Male, 7-pin, round connector, keyed |
| Sensor Side Connector | Female DB 9 Pin |
| Cable Length | 2.4m/ 8ft |
| Packing | Seperated package with PE bag |
| Instrument Classification | Class II |
| Properties | EKG monitor,ECG machine |
| Weight | 100g |
| Warranty | 1 year |

FAQ:
Q:Are you a trading company or your company has your own factory?
A:We have our own factory and can also do product research.
Q:How to buy your products?
A:We have some products in stock,you can take away the products after you arrange the payment,if it is not enough,we can start production.
Q:Can we visit your factory?
A:Welcome to visit our factory if you come to China.
Q:When can you make the shipment?
A:It depends on the quantity.2-3 days for sample order,5-10 days for bulk order.We will try to deliver the goods as soon as possible.
Hot Tags: draeger 7 pin extension cable- - 3368433, manufacturers, suppliers, factory, cheap, buy
Send Inquiry
You Might Also Like
-

Compatible M series SpO2 Extension Cable 20 Pin
-

Nellcor Compatible SpO2 Adapter Cable
-

compatible ph Round 8 Pin SpO2 Extension Adapter Cable
-

M series 9 Pin Reusable Medical Patient SpO2 Extensi...
-

Mindray 6 Pin Compatible SpO2 Adapter Cable for VS800
-

Compatible Biolght 12pin M9500 M9000 M7000 M 8000 Ex...



