Original Mindray 512F SPO2 Sensor
Part Number:512F
Payment terms: T/T, Western Union, Paypal
Shipping method: DHL, TNT, EMS, Fedex, UPS, by sea
Lead time: 3-7 working days
Samples are available
Description
Original Mindray 512F SPO2 Sensor
Product description: Short spo2 sensor,3ft, 7P Adult, fit for Mindray 512F
Compatible for: Mindray 512F
Spo2 Technology: Nellcor Oximax module
OEM P/N: 512F
Technical Specifications:
| Product name | Spo2 Sensor |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Mindray |
| Certifications | CE/ISO |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Cable diameter | 4mm |
| Cable color | Gray |
| Instrument Connector | Male, 7-pin, Dual keyed |
| Sensor Side Connector | Adult Clip |
| Cable Length | 0.9m/ 3ft |
| Packing | Seperated package with PE bag |
| Instrument Classification | Class II |
| Properties | EKG monitor,ECG machine |
| Weight | 100g |
| Warranty | 1 year |


Hot Tags: original mindray 512f spo2 sensor, manufacturers, suppliers, factory, cheap, buy
Send Inquiry
You Might Also Like











